wtorek, 5 maja 2015

Festiwal Fotograficzny w Goerlitz (DE) oferuje różnorodność artystyczną w Zielone ŚwiątkiW dniach 23-25 maja na gości i mieszkańców Europa-Miasta Görlitz-Zgorzelec czeka urozmaicony program kulturalny z wystawami, warsztatami i imprezami towarzyszącymi.
Realizacja Festiwalu Fotograficznego w Görlitz jest spełnieniem od dawna planowanego projektu. Od dłuższego czasu różne miejskie inicjatywy pracują nad tym, jak zwrócić większą uwagę na tematykę fotografii w regionie. Pod kierownictwem Muzeum Fotografii Görlitz trwają przygotowania do premiery nowej imprezy w Görlitzer Fototreff, Stowarzyszeniu Promocji Miasta Kultury Görlitz-Zgorzelec (FVKS), Fabryce Energii w Görlitz i Ideenfluss e.V.. Zgodnie z planami inicjatorów projekt w kolejnych latach ma być udoskonalany i zaliczać się do oferty kulturalno-turystycznej.
„Zainspirowaliśmy się głównie Festiwalami Fotograficznymi w Arles (Francja) i Oberstdorfie (Niemcy)“ – zaznaczył Stefan Müller, jeden z inicjatorów grupy Görlitzer Fototreff. Ważne dla festiwalu jest, aby udało się wspólnie zgromadzić uczestników pochodzących z regionu i tych znanych szerszej publiczności. „Projekt adresowany jest zarówno do profesjonalistów, jak i osób interesujących się fotografią“ – powiedział Wolfgang Blachnik z Muzeum Fotografii Görlitz.
Centralną częścią festiwalu są wystawy fotograficzne, które będzie można zobaczyć w wielu miejscach na terenie miasta, jak na przykład w „Fabryce Energii“ (Bautzener Straße 32), „Kultourpunkt“ (Dworzec) i Muzeum Fotografii (Löbauer Straße 7). Ponadto planowane są spacery fotograficzne, czyli tak zwane photowalks, jak również warsztaty i wykłady. „Poprzez miejsca organizacji wystaw chcemy pokazać interesujące motywy, przede wszystkim 'Fabryka Energii' zachwyca swoim urokiem dawnej kultury przemysłowej” – wyjaśnia Danilo Strauß, również jeden z inicjatorów festiwalu.
Festiwal ma wiele do zaoferowania. Odwiedzających zainteresują nie tylko wystawy i imprezy na temat różnych rodzajów fotografii, ale także Konkurs Fotograficzny „W Podróży“, który startuje 23 maja ( www.konkursfotograficzny.fvks.eu, do 07 września)Motywem przewodnim jest „Przemysł“. Na zakończenie festiwalu, w poniedziałek Zielonych Świątek odbędzie się aukcja dzieł sztuki, która będzie miała miejsce w Fabryce Energii o godz. 17:00.
Pierwsza edycja festiwalu ma silne wsparcie. Inicjatorzy mogą też liczyć na pomoc miasta Görlitz i instytucje miejskie. Program imprezy i informacje promocyjne będą dostępne także w językach polskim, czeskim i angielskim. „Organizacja festiwalu jest dla nas nowością, już dzisiaj mamy pomysły na kolejne lata, przede wszystkim dalsze umiędzynarodowienie programu i zaangażowanych osób“ – cieszy się Wolfgang Blachnik z Muzeum Fotografii Görlitz.
Dalsze informacje na temat I Festiwalu Fotograficznego w Görlitz (23-25 maja) znajdują się na www.fotofestival-goerlitz.de
Linki:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kontakt:
Festiwal Fotograficzny - c/o Wolfgang Blachnik
Muzeum Fotografii Görlitz
Löbauer Straße 7
D-02826 Görlitz
info@fotomuseum-goerlitz.de
---
 ---
Agnieszka Lemmer - PR FVKS
redaktion@goerlitz-zgorzelec.org
FVKS, Untermarkt 23, D-02826 Görlitz
www.europastadt.org

PS. Ode mnie możecie spodziewać się fotorelacji z tych wydarzeń - linki znajdą się tutaj :) Pośredniczę w zapisach i służę pomocą - jakby ktoś był chętny :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)
Moderowanie komentarzy jest włączone. Wszystkie komentarze muszą zostać przeze mnie zatwierdzone.
Jeśli nie masz konta Google - skorzystaj z opcji Anonimowy.