Przyznaję się bez bicia - poziom mojego czytelnictwa jest marny. Ale za to lubię słuchać jak ktoś czyta - ewentualnie mądrze mówi ;) Po pandemicznym wariactwie ponownie mogłem sobie pospacerować po Goerlitz i posłuchać osób ładnie czytających (niekoniecznie ich do końca rozumiejąc) - niektóre przebywały w tak zjawiskowym miejscu uatrakcyjnionym niezwykłym wnętrzem:
Zanim jednak nastąpił sobotni "maraton czytelniczy" piątkowy wieczór spędziłem w zgorzeleckim Miejskim Domu Kultury słuchając co ma do powiedzenia Joanna Bator. Wspomogę się materiałem organizatora i przed każdą serią zdjęć zacytuję to co o danym wydarzeniu napisano.
"Wspaniałe spotkanie z Joanna Bator zainaugurowało dziś Śląski Wieczór Literacki w Görlitz-Zgorzelcu. Autorka „Gorzko, gorzko“ w ujmujący sposób opowiadała o swojej dolnośląskiej "matczyźnie literackiej“, źródłach inspiracji, o swoich bohaterkach i emocjach towarzyszących tworzeniu tak różnych kobiecych postaci. Publiczność dopisała (szczególną radość sprawili nam Goście aż z Jeleniej Góry), a intensywność dyskusji potwierdza ogromne zainteresowanie książką. Niekończąca się kolejka po autograf była najlepszą formą aplauzu".
Główny Organizator przemówił:
A potem gość - Joanna Bator:
Na koniec był autografy i krótkie rozmowy z Autorką:
I po tym wstępie zaczynamy rajd po goerlitz'kich miejscówkach - było ich 14. Ja odwiedziłem 7.
"Wspomnienie 13.2. na Czytanie Nocy Schlezjańskiej 2022 | Art Goreliz - Buchhandlung & Café | Andrea Friederike Behr przeczytaj "Jenseits" Krzysztofa Fedorowicza.
Grünberger Winzer August Grempler, słynący z szampana (1793-1869) postanawia powrócić w pandemicznym roku 2020 i wynieść z zaświatów opowieści o Grünberg (dzisiaj O uprawie wina, polowaniu na zarazę, procesach czarów, migracji Altluterańczyków z regionu przygranicznego Ślesia-Brandenburgia-Pole do Południowej Australii w połowie 19-tego. Stulecie lub koniec II wojny światowej w mieście opowiada się tu poetycko, ale i pouczająco".
Nr 2:
"Wspomnienie 13/13 z Czytania Nocy Schlesiańskiej 2022 | Villa Marie Curie | Ina Maria Kwiatkowska czytaj Tanz auf dem Vulkan autorstwa Daisy von Pless
W swoich pamiętnikach Księżniczka Daisy von Pless (1873-1943), jedna z najbardziej fascynujących i znaczących postaci w historii Ślesia, przedstawia swoje życie księżycowe do końca I wojny światowej oraz liczne spotkania i związki w polityce i szlachcie . . Zmieniająca się historia Schlesiena opowiedziana jest tutaj z perspektywy fascynującej osobowości".
Swego rodzaju przerywnikiem od czytania był koncert po polskiej stronie - również w domu kultury.
Jacek Telus: Szymborska & Friends, Koncert 9.04.2022, 18:00, MDK Zgorzelec (PL+D)
I wracam na niemiecką ziemię - nr 3:
"Wspomnienie 13.3. do Nocnego Czytania Ślezjańskiego 2022 | Benigna | Philipp Restetzki las Görlitzer Sagen z akompaniamentem muzycznym Semper Mirandus
Historie ludzi i wydarzenia miasta Görlitz, utrwalone w pamięci zbiorowej i przekazane przez narrację o pokoleniach, wyjaśnione o klimatycznej muzyce".
Nr 4:
"Wspominając 13.04. na nocne czytanie Schlesian 2022 | CASUS | Arielle Kohlschmidt ( Raumpionierstation Oberlausitz ) przeczytaj "Już to robimy. "Siedzę w zmianie"
Lausitz ma za sobą załamanie strukturalne i przed nami zmiana strukturalna. Czym różni się obecny proces zmian od przełomu ostatnich lat? Kim są ludzie w Lausitz? O czym myślą, mają nadzieję, co robią? Książka zbiera 15 twarzy i historii, które z różnymi perspektywami narracyjnymi reprezentują różnorodność architektury kraju".
Nr 5:
"Wspomnienie 13.5. na Nocne Czytanie Szlesiańskie 2022 | Schlesisches Museum zu Görlitz | dr Agnieszka Gąsior przeczytała "W drodze na Orient. "Wycieczka Idy Gräfin Hahn-Hahn do Schlesia 1843 r. Raport z podróży" godz. autorstwa Beate Borowka-Clausberg
Ida Gräfin Hahn-Hahn (1805-1880) była pewną siebie kobietą, podróżniczką z pasją i jedną z najpopularniejszych pisarek zmarłego Biedermeiera. Była też pierwszą kobietą, która złożyła wniosek o paszport na Orient — i dostała wtedy sensację. Jej podróż na orientację w 1843 r. rozpoczęła się w Dreźnie najpierw poprowadziła ją przez Śląsk i Czechy do Wiednia W „Listach Orientalnych” opublikowanych w 1844 roku opisuje drogę tam i swoje trzy tygodnie w Ślesiu. Bardzo czytany i pouczający raport o Ślesiu, jej krajobrazie i ludziach".
Nr 6:
"Wspomnienie 13.6. na nocne czytanie Schlesian 2022 | Hallenhaus Brüderstra ße 9 ( Görlitz.de Kultur.Service Görlitz ) | Magdalena Lambertz i Lothar Bartusch czytają wiersze Wisławy Szymborskiej z zespołu "The Moment. "Chwila" (w języku niemieckim i polskim)
Autor tekstów Wisława Szymborska (1923-2012) jest jedną z najbardziej znaczących polskich autorek swojego pokolenia i w 1996 roku została wyróżniona Nagrodą Nobla za literaturę. Jej twórczość obejmuje około 350 wierszy, które najczęściej pojawiały się w Niemczech w tłumaczeniu Karla Dedecjusza. W prostym, łatwym do zrozumienia języku, ukształtowanym przez duchowy żart słów, podwójną jasność, wątpliwość, ironię, a także melancholię, wiersze zazwyczaj traktują codzienne rzeczy - ale zawsze z niezwykłych perspektyw, co prowadzi posiadania.
Lider miasta, muzeum i synagogi Lothar Bartusch czytał w imieniu chorego dr Michała Wielera".
Tutaj nie mogłem się powstrzymać - bo to zjawiskowy dom halowy był:
I nr 7:
"Wspominając 7/13 nocne czytanie Schlesian 2022 | Heine Kinobar | Tomasz Lewandowski czytaj "Album" Piotra Strzałkowskiego (w tłumaczeniu Lisa Palmes), śledź. został zaprezentowany film "Album Hansa 1934-38" Mieczysława Wazacza.
W 2005 r. informatyk i autor Piotr Srzałkowski, mieszkający w Warszawie, otrzymuje anonimowy niemiecki album z prawie 1500 negatywami z lat 1934-38 i decyduje się zidentyfikować miejsca na zdjęciu i fotografa. Tak zaczyna się jego sześcioletnia przygoda, którą opisuje w książce "The Album". Lektura zainspirowała filmowca Mieczysława Wazacza do krótkometrażowego filmu „Album Hansa 1934-38”, który był prezentowany po każdym czytaniu".
I to tyle z mojego biegania po miejscach spotkań z literaturą. Dla wnikliwych i ciekawskich podrzucam pełny opis i mapkę:
Biletem upoważniającym do wejścia na wszystkie odczyty i prezentacje była taka opaska:
A kto ciekaw poprzednich edycji (nie wszystkie mam na blogu) niech zerknie na tę IMHO najciekawszą - z Olgą Tokarczuk w
2018 ROKU albo pamiętny koncert Kafla Band w teatrze w
2016 ROKU - kliknąć warto...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)
Moderowanie komentarzy jest włączone. Wszystkie komentarze muszą zostać przeze mnie zatwierdzone.
Jeśli nie masz konta Google - skorzystaj z opcji Anonimowy.