niedziela, 22 listopada 2015

Blokada granicy Jędrzychowice/Ludwigsdorf - roku pamiętnego 1998...

Dziś, gdy powraca temat kontroli granicznej, ten wpis nabiera innego wymiaru. Kiedyś, a było to w '98 (o ile mnie moje zapiski nie mylą) "biznesmeni" z całego kraju zablokowali dojazd do Niemiec na autostradzie A4 (przejście Jędrzychowice-Ludwigsdorf). Stało się tak po komunikacie tv, że zostanie ograniczone prawem sprowadzanie złomu samochodowego do Polski i rejestrowanie tego jako tzw. składak. Proceder ów opłacał się, bo teoretycznie można było z kilku wraków złożyć jeden "ganz-nówka-nieśmigany" bolid. I klient skuszony ceną kupował zostawiając po sobie na asfalcie 4 ślady - zamiast tradycyjnych dwóch.
W każdym razie tak wyglądała wtedy nasza (krótka na owe czasy) autostrada :
Akcja miała swą kontynuację w roku 2001 - wtedy to również szalało jakieś choróbsko zakaźne (dzikie świnie?) wwożone m.in. na kołach samochodów - stąd obecność na asfalcie nasączanych słomianych mat :
A obecność policji gwarantowała spokojny przebieg akcji. Wtedy nikomu nawet nie marzyło się filmowanie akcji telefonem. Nawet sam telefon był jeszcze dla niektórych w sferze odległych marzeń, a model Nokii 3310 królował na salonach ;)
I to tyle z archiwum fotografii analogowej - dziś w erze cyfryzacji album mieściłby pewnie z setkę zdjęć...

--------------

Małe sprostowanie :

Grzebiąc jednak w otchłani netu muszę sprostować - pierwszy kadr to blokada prowadzona przez rolników (stąd mała aktywność lawet) - info z archiwum GW :

Blokada dróg

Gazeta Wyborcza MAT 27-11-1998
Tym razem mówimy serio - twierdzą rolnicy, którzy na dziś kolejny raz zapowiedzieli blokadę dróg, przejść granicznych oraz Pragi. Domagają się wstrzymania eksportu taniej żywności z Unii Europejskiej. Wczoraj nie podano dokładnych informacji, w których miejscach będą blokady . Tym razem mówimy serio - twierdzą rolnicy, którzy na dziś kolejny raz zapowiedzieli blokadę dróg, przejść granicznych oraz Pragi. Domagają się wstrzymania eksportu taniej żywności z Unii Europejski

Materiał źródłowy KLIK KLIK

---------------

Dwa kolejne zdjęcia poprę tym materiałem archiwalnym - KLIK KLIK

5 komentarzy:

 1. Tak się wydaje, że było to nie tak dawno temu, ale to już ponad 15 lat minęło - drogi się rozwinęły, podobnie jak blokady i strajki na drogach. Nie zdarzają się często, ale potrafią dać się we znaki innym kierowcom ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się - ogólnie przyszło nam żyć w ciekawych czasach :)

   Usuń
 2. Tylko rolnicy mieli odwagę tak protestować przed tym gównem zwanym (Chujnią) Unią Europejską. Ale i tak imbecyle zwami inteligentami powiedzą swoje, że to postęp. Postępowców też było pełno za czasów PRL-u. Łapuweczka na konteczko i już wszystko w porządeczku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzy zdjęcia w zupełności oddają klimat.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)
Moderowanie komentarzy jest włączone. Wszystkie komentarze muszą zostać przeze mnie zatwierdzone.
Jeśli nie masz konta Google - skorzystaj z opcji Anonimowy.