Twierdza Pietropawłowska (ros.Pietropawłowskaja kriepost) - twierdza w Petersburgu , najstarsza budowla w mieście, założona przez Piotra I w roku 1703 na Wyspie Zajęczej, miała służyć do obrony przed Szwedami. Twierdza składała się z 6 bastionów, dwóch rawelinów oraz baszty.
W murach znajdują się dwie bramy: Brama Piotrowska oraz Brama Newska. Wewnątrz budowli znajduje się sobór św. św. Piotra i Pawła (wybudowany w latach 1712-1733), który wieńczy 122-metrowa iglica. W soborze znajdują się krypty rosyjskich monarchów, m.in. Św. Aleksandra II oraz św. Mikołaja II (pochowany w 1998 roku).
Twierdza Pietropawłowska odgrywała rolę więzienia politycznego do 1917 roku. Więziono tu Tadeusza Kościuszkę (w Domu Komendanta), Seweryna Krzyżanowskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Fiodora Dostojewskiego, Michaiła Bakunina, Maksyma Gorkiego, Piotra Kropotkina, Lwa Trockiego, Jana Kilińskiego oraz Aleksandra Uljanowa, brata Włodzimierza Lenina.
W październiku 1917 roku garnizon twierdzy przyłączył się do rewolucjonistów i umożliwił wydanie 100 000 karabinów robotnikom - tyle Wikipedia.
Tu widoczna od strony Newy - chyba nawet zrobione podczas REJSU PO NEWIE
A to wnętrze Soboru św. Piotra i Pawła - tego z wysoką na 122 metry iglicą :
A tu napotkana para młoda podczas sesji ślubnej - zdezorientowana nieco komu ma pozować ;)
Piękne miejsce jest dopiero wtedy piękne, gdy potrafimy to dostrzec. Fotografia jest już wtedy tylko umiejętnym udokumentowaniem tego faktu. Dlatego moje fotografie to dokumenty - a nie artystyczne wizje.
poniedziałek, 11 lutego 2013
Sankt Petersburg - Twierdza Pietropawłowska
Etykiety:
architektura,
Arkadiusz Kucharski,
arski,
moje piękne miejsca...,
Newa,
podróże,
Rosja,
Sankt Petersburg,
sesja ślubna,
skan ze zdjęć,
Sobór św. Piotra i Pawła,
Twierdza Pietropawłowska,
Wyspa Zajęcza
Lokalizacja:
Sankt Petersburg, Rosja
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)
Moderowanie komentarzy jest włączone. Wszystkie komentarze muszą zostać przeze mnie zatwierdzone.
Jeśli nie masz konta Google - skorzystaj z opcji Anonimowy.